Celý článek

Rozhledna na Dědu je smutnou vizitkou „práce“ radnice

V neděli 17. září uběhlo 130 let od slavnostního otevření rozhledny na Dědu. Její současný stav bohužel moc důvodů k oslavám nedává. Už rok je totiž pro špatný technický stav uzavřená. Historicky i turisticky významná stavba je od září 2013 v majetku Berouna. Tehdejší vedení dobře vědělo, v jakém stavu jí převzalo do péče. Tedy ve stavu, který bude vyžadovat údržbu a opravy. Současné vedení radnice je u vlády více než pět let, Michal Mišina je místostarostou dokonce osm roků. To je doba, za kterou se toho dalo hodně stihnout.

Aktuálně se bohužel ukazuje, že na radnici si nestačili udělat jasno ani v tom, jakou rozhlednu vlastně chtějí. Když byla u příležitosti výročí otevření spuštěna petice s názvem „Chceme mít z rozhledny na Dědu radost a ne ostudu“, naplno se to ukázalo. V sérii radnicí následně urychleně iniciovaných článků a tiskových zpráv se jednou píše o spolupráci s architektonickým ateliérem na záměru zvýšení rozhledny za účelem lepšího rozhledu, podruhé zas o možnosti, že se rozhledna stane národní kulturní památkou. Závady na vnitřním schodišti si jednou vyžádají menší zásah (Náš REGION z 5. října), podruhé je to samé schodiště v havarijním stavu (Radniční list 11/2023).

Rozhledna aktuálně bohužel opravdu dělá městu ostudu. To je fakt, o kterém není třeba diskutovat. O všem ostatním by se ale diskutovat mělo. Věcně, transparentně a hlavně rychle.

Kdo chcete přispět k tomu, aby se rozhledna skutečně opravila, podpořte naši petici

www.petice.com/rozhledna-ded-pro-radost

130. výročí slavnostního otevření rozhledny na Dědu si členové SPOLEČNĚ PRO BEROUN připomněli společně s desítkami lidí z Berouna a jeho okolí, kteří přišli podpořit naši snahu upozornit radnici na ostudný stav této berounské památky spravované městem.

© Společně pro Beroun | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies