Celý článek

Promarněná šance

Po volbách bývá dobrým zvykem ponechat vládnoucí koalici 100 dnů hájení, aby měla čas a prostor přenést své sliby do praxe. Tak jsme také jako sestava hájící demokratické hodnoty postupovali.

Nebylo pro nás přijatelné, abychom se přidali ke koalici, která se rozhodla zcela ignorovat jednoznačné výsledky voleb a postavila svou činnost na lidmi odmítaném spojení ODS a ANO. V situaci, kdy se koalice opětovně rozhodla prosadit sestavu vedení radnice proti očekávání voličů, byl náš odchod do opozice jediným správným řešením.

Jako zkušení a zodpovědní zastupitelé jsme se snažili apelovat na to, aby se staronová koalice s opozicí alespoň domluvila na základních principech spolupráce. Šlo nám o to, aby se maximum podnětů či záměrů radnice mohlo projednat v rámci výborů a komisí. Bohužel, koalice každý z našich návrhů shodila ze stolu, zcela potlačila demokratická pravidla účasti zástupců opozice na činnosti radnice a jasně ukázala, že jejím představitelům v zájmu svých mocenských ambicí na berounských voličích vůbec nezáleží, a že pokud bude schopna protlačit své návrhy rozdílem 11:10, nebude se s nikým o svých záměrech a aktivitách bavit.

V klíčovém finančním výboru tak není jediný zástupce opozice, protože volbu všech opozičních kandidátů koalice zablokovala! Do kontrolního výboru si pak proti zvoleným zastupitelům z demokratických stran jako člena prosadila ve volbách nezvoleného zástupce KSČM (!). Naprosto stejně pak dopadly i komise rady. Něco podobného se snad ještě v žádném městě, kraji či parlamentu nestalo! Slova vedení města o snaze po širší spolupráci se tak po třech měsících jejich činnosti ukázala jako pouhé fráze, které mají patrně ukolébat jejich nespokojené voliče.

Co k této situaci dodat? Postup berounské koalice vnímáme jako promarněnou šanci využít nabízenou spolupráci, odbornost a odhodlání nastupující generace a, bohužel, jako vyhloubení nových příkopů, které budou nadále bránit rozumné domluvě. Tuto situaci považujeme za neudržitelnou, a proto nebudeme koalici jimi zvolenou samovládu usnadňovat.

Petr Horák, SPOLEČNĚ PRO BEROUN
(příspěvek zastupitele do Radničních listů)

© Společně pro Beroun | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies